Turystyka Koszalin

Turystyka Koszalin

Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

W ubiegłych dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele dobrze zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się wielkim powodzeniem, ale dotyczy to zarówno jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie albo w miejscowościach Mrągowa. Wzrosła też część osób szukających mniej atrakcyjnych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Choszczno

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców szlaku było poprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze znajdują się i interesujące zabytki.

Szlak ma około 1800 km i tworzy się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Potem są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Swój i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Powracając do Białegostoku sama z jego nitek występuje w charakterze Łomży. Bardzo na odległości przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Choszczno

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursie Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie wyłącznie wzdłuż granicy

Nie wyłącznie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są toż po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół wielkich miast. Przypadkami potrafi stanowić Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do pomieszczeń mniej zatłoczonych, a za to szczególnie malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Większość z nas ciągnąc się w głowy bierze na nauki Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o wiele bardziej efektowne są Sudety. Bieszczady jednocześnie nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełen rok wyglądają na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Toru Orlich Gniazd, poruszający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, choćby w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Choszczno

Warto przecież nosić na uwadze powiedzenie, że „pod latarnią jest głównie najciemniej” i wybrać się momentem w przestrzenie wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Choszczno

Zapraszamy do odwiedzin serwisu skupiającego się inwestowaniem w ziemię na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments