Smartfony rodem z Chin są coraz bardziej popularne. Co jednak zrobić, gdy ulegną awarii?

Smartfony rodem z Chin są coraz bardziej popularne. Co jednak zrobić, gdy ulegną awarii?

Warto wiedzieć, co zrobić z telefonem z Chin, który ulegnie awarii. Usterka takiego telefonu wcale nie oznacza, że sprzęt nadaje się do kosza, zwykle obejmuje go okres rocznej gwarancji, ale mamy także kilka innych możliwości.

Smartfony rodem z Chin są coraz bardziej popularne. Co jednak zrobić, gdy ulegną awarii?

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakup smartfonów marek mających siedzibę w Chinach i takie zakupy bezpośrednio od producentów już nikogo nie dziwią. Kupujemy je poprzez portale aukcyjne, w tym chińskie Aliexpress – wiele osób zastanawia się jednak, co zrobić gdy smartfon chińskiego producenta ulegnie awarii.

Zakupy w Chinach są opłacalne

Polacy coraz częściej zamawiają smartfony z Chin, które niosą sporo korzyści. Na azjatyckim rynku jest wiele modeli niedostępnych do zakupu w Polsce, a do tego smartfony są oferowane w korzystnej opcji cenowej. Po premierze smartfona w Polsce zapłacilibyśmy za niego znacznie więcej, a kupując telefon od chińskiego sprzedawcy możemy mieć dostęp do nowości ze świetnymi parametrami technicznymi przy stosunkowo szybkiej, bezproblemowej wysyłce. Wielu klientów już podczas dokonywania zakupu zastanawia się, co zrobić z telefonem w przypadku awarii – na szczęście do wyboru mamy kilka opcji, jednak już kupując telefon sprawdźmy dokładnie dane dotyczące sprzedaży.

Warto znać zasady chińskiej gwarancji

Jeśli kupujemy smartfon poprzez Aliexpress, Banggood, Gearbest czy Ibuygou, jako klienci z Polski otrzymujemy zwykle roczną, bezpłatną gwarancję na kupowane smartfony (oczywiście chodzi o nowe modele). Na jej warunkach mamy prawo żądać naprawy towaru lub jego zwrotu, ewentualnie zwrotu poniesionych kosztów, jednak musimy odesłać uszkodzony sprzęt do sprzedawcy. Z Polski może generować to dodatkowe, często wysokie koszty nadania przesyłki, która może dotrzeć na miejsce dopiero po kilku tygodniach, a przecież sama naprawa także trwa. Warto jednak dokładnie sprawdzać oferty, w części z nich klient ma możliwość dokupienia dodatkowej gwarancji na okres dwóch lub więcej lat, która będzie obejmowała możliwość dokonania naprawy w kraju, na koszt sprzedawcy. Pamiętajmy jednak, że gwarancja nie obejmuje usterek mechanicznych powstałych z winy klienta! Nie odsyłajmy więc smartfonów z rozbitym wyświetlaczem, uszkodzoną obudową czy zalanych, ponieważ stracimy na tym czas i pieniądze. Uważajmy także na coraz popularniejsze zjawisko dropshippingu, podczas którego sprzedawca w Polsce zamawia dla nas smartfon rodem z chin, wtedy gwarancyjna naprawa nie jest możliwa.

Kwestia napraw pogwarancyjnych

Wiadomo, jak wygląda kwestia napraw pogwarancyjnych w Polsce- trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Jeśli chiński smartfon zepsuje się i nie obejmuje go już gwarancja, wtedy odsyłanie go do sprzedawcy nie ma sensu, koszt przesyłki i naprawy w Chinach mógłby być zbyt wysoki, a do tego uciążliwie długotrwały. Warto poszukać wtedy serwisu, który mógłby się zająć naprawą w Polsce, jednak wiele egzotycznych marek na miejscu po prostu nie opłaca się naprawiać, przewyższa to wartość smartfona. Chodzi bowiem o niedostępność części w Polsce, a także o wysokie koszty ich ewentualnego sprowadzenia, wcale nie o zaawansowaną technologię wykorzystywaną w chińskim sprzęcie.

Zakup z Chin – decydować się czy nie?

Podsumowując, każdy zakup smartfona z Chin trzeba dokładnie przemyśleć. Może się bowiem okazać że będzie nam służył bez zarzutu, ale jak każdy sprzęt może też ulec awarii. Zastanówmy się czy jesteśmy skłonni ponosić koszty przesyłki telefonu na naprawę w ramach gwarancji, czy okaże się to nieopłacalne. Może gdy kupimy smartfon wyjątkowo tanio, ewentualna usterka wcale nie okaże się tak droga, jak zakup telefonu w Polsce. Warto również zrobić rozeznanie, czy w okolicy nie ma serwisów naprawiających chińskie marki – przy aktualnym zapotrzebowaniu rynku pojawia się ich coraz więcej, dzięki czemu można naprawiać część telefonów również w Polsce, w takich punktach da się uzyskać informacje które marki i modele są u nich naprawiane. Jeśli obawiamy się kupować sprzęt prosto z Chin, może warto zakupić smartfon chińskiego producenta, ale w polskim sklepie. Dzięki temu otrzymamy polską gwarancję i bez problemu naprawimy telefon w razie usterki, chociaż będziemy musieli zapłacić za niego nieco więcej niż na Aliekspress. Ostateczna decyzja powinna jednak należeć do kupującego.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments