Na jakich zasadach funkcjonują pożyczki w lombardach? Co warto o nich wiedzieć?

Na jakich zasadach funkcjonują pożyczki w lombardach? Co warto o nich wiedzieć?

Informacje na temat tego, w jaki sposób i na jakich zasadach można uzyskać pożyczkę w lombardzie. Poradnik dla każdego planujacego zastaw cenych przedmiotów, który pomoże w pozytywnym zrealizowaniu transakcji.

Na jakich zasadach funkcjonują pożyczki w lombardach? Co warto o nich wiedzieć?

Lombardy są to popularne instytucje, do których każdy może mieć łatwy dostęp. Często ułatwiają życie, udzielając pożyczek na korzystnych warunkach, przyjmując zastawy czy po prostu skupują przedmioty, które nie zawsze są nam potrzebne. Dzięki temu można w pełni legalny i szybki sposób zawrzeć transakcję, przy czym w lombardach klienci otrzymują gotówkę do ręki – warto wiedzieć, na jakich zasadach funkcjonuje ten system.

Co można zastawić w lombardzie?

W każdym polskim mieście funkcjonuje lombard, w wielkich aglomeracjach tego typu instytucje można spotkać dosłownie na każdym rogu. Jeśli chcemy coś zastawić, trzeba pamiętać, że nie każdy przedmiot będzie przez lombard przyjęty. Musi on reprezentować pewną wartość, być sprawnym technicznie i oczywiście konieczne jest udokumentowanie legalnego pochodzenia przedmiotu – inaczej lombard nie będzie zainteresowany zawarciem umowy. Na czas trwania pożyczki lombard przechowuje ten przedmiot, natomiast w przypadku braku terminowej spłaty, staje się jego właścicielem – musi się z tym liczyć każdy klient, ponieważ pożyczki zawsze należy spłacać w terminie, ponieważ zastawiany przedmiot jest niczym innym, jak zabezpieczeniem pożyczki. Najchętniej lombardy przyjmują przedmioty przedstawiające trwałą wartość, które tracą niewiele na wartości – popularnością cieszy się choćby złota biżuteria, kamienie szlachetne, dobrej jakości sprzęt RTV i AGD.

Na jakich zasadach możemy uzyskać pożyczkę w lombardzie?

Oczywiście zanim zastawimy przedmiot, musimy dokładnie zapoznać się z zasadami na jakich funkcjonuje lombard i sprawdźmy też rzetelność firmy, bowiem na rynku nie brakuje oszustów. Pierwsza sprawa i chyba najprostsza, to sprawdzenie opinii w sieci – w końcu każdy szanujący się lombard działa na portalach aukcyjnych posiada własną stronę internetową. Od marca 2016 funkcjonuje ustawa, zgodnie z którą każdy lombard musi być prowadzony w oparciu o spółkę z.o.o lub spółkę akcyjną – jest to tzw. ustawa anty lichwiarska. Dodatkowo każdy lombard musi być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym – warto to sprawdzić, choćby drogą on-line. Zanim zdecydujemy się na zastaw, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie punkty umowy, którą przedstawiciel lombardu powinien z nami omówić w wypadku wystąpienia jakichkolwiek niejasności. Klient zawsze musi mieć czas na zastanowienie i nie powinien działać pod presją. Jeśli już dobijemy targu, do podpisania umowy należy przedstawić dokument ze zdjęciem, zwykle jest to dowód osobisty lub paszport. Okres udzielania pożyczki w większości przypadków jest krótkoterminowy, bardzo często jest to czas wynoszący 31 dni, przy czym od okresu spłaty i wartości przedmiotu zależna jest prowizja pobierana przez lombard – o tym też należy pamiętać. Można jednak dojść do porozumienia i przedłużać ewentualny okres spłaty pożyczki, już poprzez indywidualne ustalenia.

Co się stanie, jeśli nie spłacimy pożyczki na czas?

Problemem może być tylko niespłacenie pożyczki w określonym terminie. Spokojnie, przedmiot zastawu ma taki cel, by zabezpieczał pożyczkę właśnie w razie takiego zdarzenia. Po prostu tracimy prawa do własności nad przedmiotem zastawu, w którego posiadanie wchodzi lombard. Od tej pory przedmiot może być wystawiony do sprzedaży każdemu klientowi. Warto pilnować terminu spłaty, szczególnie kiedy zastawione przedmioty mają dla nas nie tyle wartość majątkową, co bardziej sentymentalną – tego przecież lombard nie będzie brał pod uwagę, a odkupienie przedmiotu zwykle jest znacznie droższe niż kwota udzielonej wcześniej pożyczki – standardowo pożyczka to około 50% wartości zastawu. Lombardy oferują bardzo korzystne zasady, jednak dla osób które potrzebują szybkiej gotówki i wiedzą, że albo spłacą zobowiązanie, albo liczą się z możliwością utraty przedmiotu zastawu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments