Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który odgrywa kolosalną działalność na świecie. Jej wyjątkowość polega na ostatnim, że jest stosowana do pracy paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla mocnego oraz brunatnego ropa stanowi istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi zatem fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz większe grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Z nadruku dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
z czego chcą notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na placu jest kilka wariantów tego materiału. Do najciekawszych uznaje się cztery rodzaje ropy. Są obecne:

• ropa Brent – jest wyciągana z działu Morza Północnego. Przylega do poziomie „słodkiej” ze powodu na małą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Poziomów Powiązanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To jednocześnie ropa „miła” oraz wygodna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy tworzy w obecnym przykładzie stanowisko w Zachodniej Syberii dodatkowo w przestrzeniach gór Uralu. Ważna ją zakwalifikować do poziomie „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk opierający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i wydawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa podejmuje się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy daje się na dwie grupy uczestników: ważna z nich to podmioty handlujące kontraktami w charakteru zabezpieczenia cen produktów (hedging). Druga wersja to spekulanci, którzy zarabiają na mocy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na moce kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki styl jest natychmiast tanie w moc firmach finansowych, oraz w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten sprzęt z racji tego, że potrzebuje on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na moce kursowe. Jest zrozumiały na placu OTC (Over the Counter), czy na placu pozagiełdowym. Instrument obecny istnieje lewarowany, co oznacza, że nie trzeba posiadać naprawdę bogatymi środkami finansowymi jak w sukcesu lokaty w związki futures. W TMS Brokers widoczne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) toż w jakimś, jak zaś w tamtym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Wadą tego mechanizmu istnieje więc, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są tanie dziesiętne, jak i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają także jak na placu forex. Ropa prawdopodobnie stanowić przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument obecny istnieje całkowicie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd także nie możemy osiągnąć lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten aparat jest zrozumiały na jednej z sieci transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który planuje na końcu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem prawdopodobnie stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Wadą tego typu instrumentów są bardzo małe opłaty, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego chcą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w szkoła naturalny mają prestiż na wycenę czarnego złota, i tymże jedynym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest osobą rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie kierować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na placu tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To akurat podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie budował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w niedalekim terminie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na punkt zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest ważną rzeczą dla ludzi krajów, które zajmują ten materiał w prywatnym przemyśle. Droższa ropa to idealniejszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z kolei przemieszcza się na stok marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments