Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Ponad 300 tysięcy złotych zalegają miastu właściciele zagranicznych aut parkujący w powierzchniach płatnego parkowania. Czy możliwa jest skuteczna ściągalność takich mandatów? – Analizujemy różne rozwiązania, m.in. ofertę kancelarii prawnej – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu.

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Przypominamy; temat wywołała Agnieszka Trafas, radna Nowego Kołobrzegu, która oddała do gór miasta zapytanie w ostatniej potrzebie. Dane w różnicy na interpelację radnej informacje są zatrważające; od 2015 roku 5400 kierowców zagranicznych aut nie opłaciło kar za postój bez biletu w powierzchniach płatnego parkowania. Suma mandatów to szybko ponad 300 tysięcy złotych, które zupełnie nie trafią do miejskiej kasy.

Temat poruszali też radni Rady Miasta, m.in. Krzysztof Plewko z PiS-u, który mówił, że wskazane jest uszczelnienie systemu ściągalności takich opłat.

Problem z aktualną sytuacją jest lecz nie tylko Kołobrzeg. Portal Samorządowy wprost nazywa ściągalność mandatów od właścicieli zagranicznych aut „patologią” i podkreśla, że w jednym Szczecinie dług z samochodów na innych tablicach wynosi około 4 miliony złotych.

Jak wyjaśnia: „razem z informacją Parlamentu Europejskiego funkcjonuje możliwość transgranicznej wymiany wiedzy o przestępstwach lub wykroczeniach w obrotu drogowym, nie wynosi ona jednak mandatów za parkowanie w płatnych strefach parkowania”.

Samorządy są więc problem m.in. z ustaleniem właściciela pojazdu, jaki nie uiścił opłaty za postój w płatnej strefie.

Kołobrzeski magistrat szuka rozwiązania obecnej formy. – Element jest delikatny, dlatego poprosiliśmy o możliwość i radę zewnętrzną kancelarię prawną, która zdobywa się m.in. takimi sprawami – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
Spotkanie z prawnikami ma przejść się w następującym tygodniu. O jego rezultatach będziemy Was informować.

 

zobacz również wydarzenia Kołobrzeg

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments