MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Prawie 70 milionów wynosi deficyt w celu budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że dochód jest wygodny. Opozycja sceptycznie dołącza do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest zachowanie księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada dochody w wysokości niecałych 283 milionów złotych oraz wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, wielki pomysł na waga wydatków, które poniesie samorząd, i tym samym na deficyt budżetu, ma forma centralna. Urzędnik świadczył o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że ważny wpływ na zwiększenie wydatków będą korzystały m.in. niskie, w zderzeniu z kosztami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów danych na naukę. Zaznaczył również, że sporym problemem dla miasta potrafią być planowane podwyżki energii termicznej i elektrycznej. – Ten deficyt istnieje jednak w mojej ocenie bezpieczny, ponieważ posiadamy sporą nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Uważamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać różnego sposobie środki np. pożyczki na założone zadania, których wysokości dalej nie znamy. Realizacja takich pomysłów stanowi w zespole zależna od tego, czy kupimy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z projektem budżetu zapoznała się dzisiaj. – Czeka nas wiele wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego zbliżający się kryzys finansowi może wiele namieszać w budżetach miasta. – Jeżeli szuka jednak o stronę wydatkową, myślę, że skupimy się na tych inwestycjach, do których uzyskamy dofinansowanie z pozostałych źródeł – prowadził w dyskusji z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi prawej i klarownej wizji rozwoju miasta w obecnym modelu – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia gminy z centrum. Nie obejmuje wiadomości o uszczelnieniu działań związanych z uzyskiwaniem dochodów, w zespole brakuje informacji o poszukiwaniu tych dochodów. Powinno być nieco księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede każdym stworzyć dróg do rozwoju energii w centrum, co przyda się w skutku do uzyskania większych wpływów.

O rekordowym braku w celu budżetu wymieniał się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W aktualnym roku po raz pierwszy w relacji miasta, od jak ja mam, wydatki bieżące o 12 milionów są większe od dochodów bieżących, co w moim myśleniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna od razu zakwestionować. Wartością jest, że wydatki bieżące powinny szacować się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na materiał projektu budżetu ma zrobić się w najbliższych dniach, na posiedzeniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments