Lombard najnowsze regulacje prawne. Czy to już koniec lombardów? Kto należy do najczęściej kupujących?

Lombard najnowsze regulacje prawne. Czy to już koniec lombardów? Kto należy do najczęściej kupujących?

Życie pod zastaw czyli co się stanie z lombardami. Czy zmiana prawa doprowadzi do zamknięcia lombardów? Co się zmieniło i kto to wymyślił? Kto jest zwolniony z podatku i dlaczego?

Jedno jest pewne. Lombardy nie radzą sobie z nowelizacją przepisów z dnia 11 marca 2016 roku, która jednoznacznie stwierdza, że dotychczasowe lombardy żeby móc legalnie istnieć i utrzymać się na rynku muszą przekształcić działalność gospodarczą w spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na firmy nałożono także bezwzględny obowiązek posiadania tak zwanego kapitału zakładowego w minimalnej kwocie 200000 zł. To automatycznie doprowadziło do przymusu zamknięcia działalności tych firm, które nie były w stanie udźwignąć tak dużej poprzeczki. Spowodowało to, że na rynku pozostały tylko te najpopularniejsze i najbardziej rozwijające się lombardy. Przetrwały te, które ze względów finansowych mogą sobie pozwolić na przekształcenie działalności i zgodnie z wymaganiami ustawy posiadają kapitał zakładowy w kwocie 200000 zł.

Można twierdzić, że zostali tylko pionierzy tak jak np. Polski lombard w Kołobrzegu. Ostateczny termin na przekształcenie firmy upłynął z dniem 11 kwietnia 2016 roku. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą lombard mają status instytucji pożyczkowej ponieważ udzielają też kredytów konsumenckich pod tak zwany zastaw. Wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej ma na celu podwyższenie poziomu ochrony konsumentów zapewnienie bezpieczeństwa usług finansowych lombardów, które udzielają kredytów konsumenckich.  Niezwykle ważną kwestią dotyczącą wymogu posiadania własnego kapitału tj. 200000 zł jest fakt, że muszą to być pieniądze należące do lombardu i odpowiednio udokumentowane. Oznacza to tym samym, że przedsiębiorcy nie mogą na ten cel zaciągnąć kredytu lub innego zobowiązania finansowego. Za niedotrzymanie warunków ustawy na przedsiębiorców prowadzących działalność nielegalnie w innej formie niż spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będą nakładane kary w formie grzywny aż do 500000 zł a nawet możliwe jest pozbawienie wolności do lat 2. Ministerstwo Sprawiedliwości w grudniu 2016 roku przekazało obszerny projekt obejmujący kodeks karny, cywilny oraz prawo bankowe mając na celu zniwelowanie udzielania przez przedsiębiorców pożyczek i kredytów na tak zwanych lichwiarskich zasadach. Największym problemem było niedostateczne informowanie klientów firm pożyczkowych a także lombardów o całkowitej kwocie jaką należy spłacić. Klient mało kiedy był informowany o wysokości prowizji lub opłacie za przygotowanie oferty kredytowej w przypadku firm udzielających tak zwanych chwilówek. Właściciele lombardów protestują , że ustawa ogranicza konsumentom dostęp do łatwego finansowania co przyczynia się do tworzenia tak zwanej szarej strefy i zmniejszenia zatrudnienia w dziale pożyczek i kredytów pozabankowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykończy najdroższe firmy pożyczkowe w tym lombardy? Wygląda na to, że resort konsekwentnie stawia na swoim dążąc do aż trzykrotnego obniżenia kosztów związanych z udzielaniem pożyczek i kredytów pod zastaw. Ustawa antylichwiarska z dnia 11 marca 2016 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym doczekała się kolejnych zmian dotyczących kredytów konsumenckich i weszła w życie z dniem 22 lipca 2017 roku. Bardzo ważną kwestią, którą porusza ustawa jest warunek nie przekroczenia 100% kosztów wartości kredytu co oznacza, że klient nie może spłacić lub wykupić z pod zastawu przedmiotu wpłacając 200% pożyczonej sumy. Ku niezadowoleniu przedsiębiorców ustawa nadaje prawo do prowadzenia nadzoru finansowego postępowania wyjaśniającego Komisji Nadzoru Finansowego w stosunku do usług prowadzonych przez lombardy i inne firmy pożyczkowe. Pomysłodawcą nowej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym jest minister Zbigniew Ziobro. Kto może prowadzić lombard? Masz pomysł na działalność gospodarczą a jest nią prowadzenie lombardu? Nie tak szybko. Po zmianie przepisów lombardu nie może już prowadzić każda osoba, która ma zarejestrowaną działalność w urzędzie. Po zmianach dotyczących lombardu i instytucji pożyczkowych taką działalność mogą prowadzić jedynie osoby, które nie były nigdy karane za przestępstwo skarbowe.

Z chwilą wejścia w życie nowej ustawy w 2016 roku lombard jest uznany za instytucje pożyczkową co wiąże się z koniecznością funkcjonowania jako spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowym numerem PKD do zarejestrowania takiej działalności jest 64.92.Z czyli ,,pozostałe formy udzielania kredytów’’, który obejmuje: pożyczki pozabankowe, kredyty konsumenckie, finansowanie działalności przemysłowej oraz pożyczki pod zastaw czyli innymi słowy działalność lombardowa. W związku z tym przedsiębiorca prowadzący lombard powinien zarejestrować firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jaki podatek za prowadzenie lombardu? Działalność w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością podlega pod ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód jest naliczany na zasadzie prowizji od udzielonej pożyczki pod zastaw i od sprzedaży skupowanego od klienta przedmiotu.

Zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt. 38 ustawa o VAT, który mówi o tym, że zwalnia się z podatku udzielanie kredytów i pożyczek przez kredytodawców i pożyczkodawców. Artykuł 43 ust. 13 o VAT pozwala na zwolnienie od podatku także wykonywanie usług takich jak wycena czy trzymanie przedmiotu w zastawie. W wszystkie lombardy zobowiązane są do prowadzenia ewidencji w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów i rozliczania się na zasadach ogólnych co określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku dotyczące prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy skupujący towar od klientów mają także obowiązek udokumentowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Kupiec kto to taki? Jest to osoba fizyczna nabywająca określony produkt po danej cenie. Art. 535 określa, że sprzedawca przez umowę sprzedaży zobligowany jest przenieść własność i prawo do niej na kupującego w zamian za zapłatę w określonej kwocie. Kto jest klientem lombardu?

Tak naprawdę może być to każda osoba fizyczna powyżej 18 lat zdolna do czynności prawnych. Są jednak dwie grupy osób, które regularnie korzystają z usług lombardów. Do pierwszej z nich należą osoby mniej zamożne o niestabilnej sytuacji finansowej, dla których sprzedaż lub szybka pożyczka pod zastaw wielokrotnie jest ratunkiem w kryzysowej sytuacji. Najczęściej są to osoby w średnim wieku zastawiające między innymi: laptop, tablet, złotą biżuterię czy telewizor co pozwala na spokojne dotrwanie do przysłowiowego pierwszego.

Często takie przedmioty wykupione z lombardu w krótkim czasie ponownie wracają  nagłej potrzeby gotówki. Wbrew pozorom popularność lombardów stale rośnie czego powodem jest kiepska sytuacja finansowa Polaków. Zaletą jest szybka forma udzielenia finansowania. Nikt za ladą nie pyta do czego klientowi są potrzebne pieniądze a tym bardziej nie ma wymogu przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Klientem może być każda osoba, która ma coś cennego na sprzedaż. Drugą grupą stale powracających do lombardów są osoby dobrze sytuowane, zarabiające znacznie powyżej średniej krajowej. Często klientami lombardów są osoby, którym nie brakuje gotówki i poruszające się markowymi pojazdami z otaczającym ich zapachem np. Chanel lub Armani. Co tam robią? Nie od dziś wiadomo, że lepiej sytuowany ma pieniądze ale nie lubi ich wydawać tak więc czym lepszy status społeczny tym niższych cen oczekuje klient od sprzedawcy czy usługodawcy. Nic więc dziwnego, że kupują np. złoto, zegarki l ub sprzęty AGD w lombardach szukając oszczędności. Najlepiej zarabiający są też częstymi bywalcami komisów meblowych oraz dziecięcych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments