Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Używana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w kierunku wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Propozycja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić są się krajowi specjaliści w poszczególnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Dochodzimy do kwestii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że został w porządku „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo tani lek stosowany przy cukrzycy typu II i traktowany przez sporą liczbę pacjentów. Z wielu lat powtarza się o tej podstaw jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wówczas nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce kupuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dziś najefektywniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z kilku lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto bo jej unikalne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi znacznie krytyczny dla wątroby. Pamięta także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem świadczy w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za kilka lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co bardzo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do potrzeby poważnie, zarazem aczkolwiek nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacje od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co bardzo. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na nowe środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z normy mniej wygodne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje lecz w nauki. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na doba. Przestawienie ich na następujące materiały lecznicze może być zimne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z rynku europejskiego – co jest jako wysoce praktyczne – może być problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments