Leasing Kołobrzeg

Leasing Kołobrzeg

Leasing konsumencki jest nowością w Polsce, został wprowadzony w 2009 roku, wtedy to miał się cieszyć wielką popularnością, niestety jego popularność nie jest taka jak na zachodzie z powodu prostych przyczyn. Po pierwsze Leasing konsumencki to leasing operacyjny, a jak wiadomo przedmiot objęty leasingiem operacyjnym nie jest własnością leasingobiorcy tylko majątkiem firmy leasingującej.

Leasing Kołobrzeg

Więc wzięty w leasing samochód lub telewizor, komputer należą przez okres trwania leasingu do firmy leasingowej. Co z tym się wiąże? Przede wszystkim to, że gdy spóźnimy się ze spłatą 3 miesiące, to przedmiot zostanie nam odebrany przez firmę leasingową. Takie sytuacje też mogą się zdarzyć, trzeba przy tym być ostrożnym i dobrze przeliczyć wcześniej czy nas stać na dany przedmiot czy samochód inaczej możemy zostać z niczym. Można przyznać, ze firma leasingowa przecież sprawdza zdolności kredytowe i wszystkie formalności w końcu to leasing konsumencki i restrykcję muszą być większe dla osób fizycznych niż dla firm! Otóż NIE!

Wymagania są zbliżone, a czasem nawet nieco mniejsze. Leasing konsumencki i kredyt to zupełnie dwa inne pojęcia. Kredyty o ile już rozumiemy i są powszechnie używane, o tyle leasing konsumencki już nie. Firma leasingowa nie sprawdza tak dogłębnie naszej sytuacji finansowej, środków zarobkowych, zaświadczeń z pracy niż w przypadku kredytu. Wprost przeciwnie, kiedy nie otrzymamy kredytu w banku zapytajmy firmę leasingową o leasing konsumencki , jest spore prawdopodobieństwo, że samochód lub sprzęt i tak będziemy mogli zakupić i to w korzystniejszych warunkach. Leasing konsumencki jest o wiele niżej oprocentowany niż kredyt bankowy, z oczywistych przyczyn- zabezpieczeniem dla firmy leasingowej jest sam przedmiot objęty leasingiem o wiele bardziej niż nasza zdolność kredytowa.

Pierwszą wartością jest przedmiot dopiero dalej są nasze możliwości kredytowe. Co najważniejsze, leasing konsumencki można otrzymać bez zaświadczenia o stałej pracy czy też jak w przypadku większości kredytów które wymagają stałej pracy z umową na pełen etat i jeszcze paru zaświadczeń, leasing konsumencki ze względu na swoje zalety leasingu ma większe możliwości i pole do manewru, tutaj wymagane dokumenty to umowa o dzieło, umowa zlecenie, kontrakt, umowa na pół etatu czy na cały oraz nasze zarobki. Nie ma tylu formalności jak przy kredytach, ani nie jest wysoko oprocentowany.

Czyli leasing konsumencki to same zalety?!

Niestety, wiele jest zalet ale są również wady, jak to w przypadku leasingu według badań wynika, ze wcale wiele tych wad nie ma, kiedy przeprowadzono badania na temat zadowolenia ludzi na temat leasingu, leasingobiorcy mieli problemy z określeniem wad leasingu, czasem były to wysokie koszty ale w pozytywnych opiniach najczęstszym argumentem były niskie koszty. Wadą najczęstszą jest to, ze przedmiot leasingu nie jest naszą własności tylko firmy. Nie będziemy walczyć z tym argumentem, przecież jest słuszny. Ale co z tego? Nie obciążamy naszej zdolności kredytowej leasingiem jak w przypadku kredytu bankowego czy pożyczki bankowej. Otrzymujemy niższe oprocentowanie, pod koniec czasu trwania leasingu możemy wykupić przedmiot średnio od 1% do 20% wartości ceny rynkowej. Przykładowo w przypadku samochodu za 20tyś zł 1% to 200zł. Zazwyczaj są to niewielkie kwoty i przedmiot który używaliśmy przez 3-5lat jest nasza własnością. Co z innymi przedmiotami? O ile samochód warto wykupić, to np. sprzęty elektroniczne nie koniecznie. Gdy w leasing konsumencki weźmiemy telewizor lub komputer, sprzęty RTV i AGD to możemy je zwrócić po spłacie rat leasingowych i wziąć w leasing nowszą wersje sprzętu. Komputer wzięty w leasing po paru latach jest już mniej warty niż na początku leasingu, więc warto zwrócić firmie leasingowej przedmiot i zamienić na kolejny już nowy. Leasing konsumencki ma jedną wadę w stosunku do leasingu operacyjnego dla firm, otóż nie możemy odpisać rat leasingowych w koszty ani odpisać podatku VAT, trzeba pogodzić się z tym faktem z prostego powodu, nie prowadzimy działalności gospodarczej.

Obecnie coraz więcej osób pracuje zdalnie, oferując swoje usługi na umowy zlecenia lub umów o dzieło, a potrzebują sprzętu do pracy lub samochodu. Właśnie dla nich leasing konsumencki jest szczególnie świetnym rozwiązaniem. W przypadku osób pracujących w domu z różnych przyczyn, czasem komfortu, czasem specjalizacji, czasem z powodów zdrowotnych i nie mogą konkurować z firmami, ponieważ przedsiębiorcy mają większe możliwości kredytowe i leasingowe. Dziś już tak nie jest! Teraz każdy konsument może otrzymać leasing konsumencki i rywalizować z firmami, przez co nasze możliwości rozwoju są większe niż przed 2009 rokiem. Rozwijając swoją pracę na zlecenie możesz w końcu otworzyć firmę i to posiadając specjalistyczny sprzęt. Odnosi się to tak samo do każdego konsumenta zainteresowanego zakupem samochodu, leasing konsumencki jest dla każdego nie wymaga zbyt wielu formalności.

Podsumowując leasing konsumencki ,jego wady i zalety :

Zalety:

  • Leasing konsumencki jest dostępny dla każdego (osoby fizycznej)
  • Leasing konsumencki wymaga mniej formalności niż kredyt bankowy
  • Leasing konsumencki ma niższe niż w przypadku kredytu czy nawet pożyczki bankowej
  • W leasing konsumencki możemy wziąć samochód, sprzęt RTV i AGD, sprzęt specjalistyczny, komputer i wiele innych.
  • Leasing konsumencki nie obciąża zdolności kredytowej tak jak sam kredyt bankowy

Wady:

  • Osoba korzystająca z oferty leasing konsumencki nie jest właścicielem przedmiotu leasingu (ma możliwość wykupienia go pod koniec leasingu za wartość 1%-20% wartości ceny)
  • Leasing konsumencki nie jest możliwy do odpisania podatkowego jak w przypadku leasingu operacyjnego

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments