Funkcjonariusze z Opola odzyskali 60 000 złotych, które starsza pani przelała na konto fałszywego policjanta.

Funkcjonariusze z Opola odzyskali 60 000 złotych, które starsza pani przelała na konto fałszywego policjanta.

W życiu trzeba być ostrożnym cały czas. Jak łatwo dać się nabrać i stracić oszczędności całego swojego życia przekonała się seniorka z powiatu nyskiego. Uległa namowom oszusta podającego się za policjanta i przelała na jego konto 60 000 zł. Policjantom z Opola udało się odzyskać pieniądze i namierzyć oszusta. Jak do tego doszło?

W dniu 5 marca 2018 roku aż siedemnaście osób starszych z powiatu brzeskiego i nyskiego, zgłosiło na policji próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Szesnaście seniorów nie dało się nabrać, niestety jedna pani uległa namowom oszusta i o mały włos nie straciła pieniędzy.

Jak do tego doszło?

Jak relacjonuje seniorka, mieszkanka powiatu nyskiego, pewien pan przez telefon poinformował ją, że jest funkcjonariuszem z innego województwa i zauważył dziwną aktywność na koncie bankowym starszej pani. Oznajmił, że jej pieniądze są zagrożone i poleca jej, aby założyła nowe konto i przelała na nie zebrane środki. Jako kod autoryzacyjny starsza pani miała podać jego numer telefonu. Pani niczego nie podejrzewając, wykonała polecenie oszusta i przelała na nowe konto 60 000 złotych. Jak się zorientowała, że padłą ofiarą oszustwa, było już za późno.

Funkcjonariusze z Wydziału ds. Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu po otrzymaniu zgłoszenie, szybko wzięli się do pracy. Namierzyli oszusta, jego konto bankowe, a dzięki interwencji w bankach, doszło do zatrzymania przelewu, co skutkowało tym, że oszust nie mógł wypłacić skradzionych pieniędzy.

Obecnie policjanci próbują zatrzymać oszusta podającego się za fałszywego funkcjonariusza. Za wyłudzenie i oszustwo grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Stanowi o tym art. 286 Kodeksu karnego.

Jak się nie dać oszukać?

Ostrożność, ostrożność i jeszcze raz ostrożność. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie dzwonią do nas, nie informują o toczącym się postępowaniu, nie proszą o dane wrażliwe, nie wydają poleceń. Nie chwalmy się dookoła ile posiadamy pieniędzy na koncie. Jeżeli dzwoni do nas nieznany numer, najlepiej nie odbierać. Kierować się metodą, że jeżeli numeru nie mamy wprowadzonego do książki telefonicznej, to nie odbieramy. Jeżeli mamy do czynienia z osobą podającą się za kogoś z naszej rodziny, zakończmy rozmowę, zatelefonujmy do kogoś z innego z rodziny z pytaniem czy faktycznie taka sytuacja ma miejsce. Rozsądek zawsze na pierwszym miejscu.

Apel do ludzi młodych

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich. Krótka rozmowa o metodach oszustwa, jak się ustrzec, czego nie robić, do kogo mogą zadzwonić w razie jakichkolwiek wątpliwości. Zwróćmy baczną uwagę również na osoby, które mieszkają same, nie mają bliskich. Dzięki temu oszuści będą mieli mniejsze pole do popisu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments