Czy to koniec z zakupowym el dorado na aliexpress?

Czy to koniec z zakupowym el dorado na aliexpress?

Aliexpress to serwis zakupowy, na którym miliony ludzi kupuje produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Miliony polaków dokonuje zakupów na „chińskim allegro” oszczędzając sporo pieniędzy. Okazuje się, że Ministerstwo Finansów chce ukrócić samowolkę i opodatkować handel z Chinami.

Aliexpress to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i obleganych serwisów zakupowych. Są swoistą konkurencją nie tylko dla polskiego serwisu Allegro ale również do
giganta jakim jest Amazon. Serwis należy do właściciela Alibaba Group – Jacka Ma, uważanego za jednego z najbogatszych chińczyków. Miliony polaków codziennie spędza na stronie czy aplikacji sporo czasu, szukając produktów, które zazwyczaj są sporo tańsze niż na rodzimym rynku.

„Chińskie allegro” – bo tak często nazywamy aliexpress to miejsce, w którym znajdziemy wszystko a przede wszystkim – tanio. Często ceny na popularnym aliexpress są kilka razy niższe niż na serwisie allegro. Dodatkowym atutem zamawiania przesyłek z aliexpress jest często ich darmowa dostawa. Jeżeli nie potrzebujemy danej rzeczy natychmiast nic nie stoi na przeszkodzie, by na przesyłkę poczekać kilka tygodni i zaoszczędzić pieniądze. Porównując często rzeczy tych samych producentów możemy dojść do wniosku, że sprzedawcy z allegro znacznie podnoszą ceny produktów, które dostępne są u chińczyka często o połowę taniej. Dla większości polaków ale również innych państw ceny są bardzo ważne – jeżeli możemy na czymś zaoszczędzić dlaczego nie?

Okazuje się jednak, że nie wszystkim serwis aliexpress jest na rękę. Serwis ten promuje zazwyczaj podróby znanych marek, produktów bez nazwy znajdziemy od groma, jednakże zdarzają się również markowe produkty, których ceny mogą skusić nie jedną osobę. Podróbki znanych produktów, które wprawdzie nie są najwyższej jakości, ale jednak spełniają oczekiwania kupujących zachęcają innych do kupna. Pod każdym sprzedawanym produktem, osoby, które otrzymały już zamówienie mogą podzielić się opiniami na temat produktu – zamieścić zdjęcia itd., które z pewnością w większym bądź mniejszym stopniu wpływają na decyzję innych osób.

Jak podaje Poczta Polska w przeciągu kilku miesięcy do Polski spłynęło ponad pół miliona paczek z aliexpress – pokazuje to jak ogromny jest odsetek osób, które kupują na popularnym serwisie. Ministerstwo Finansów, nie jest jednak tym faktem zadowolona. Okazuje się, że od tych towarów nie otrzymują VATu. Produkty, których kwota nie przekracza 22 euro nie są objęte VATem, dlatego są takie tanie. Fiskus jednak zastanawia się jak skutecznie opodatkować jedwabny szlak, tak by jednocześnie go nie zniszczyć. Może być to trudne, ponieważ wszystko czego chwyta się obecna władza w mgnieniu oka wywołuje kontrowersje i skandale na skalę międzynarodową. Zabicie e-commerce może nie tylko odebrać partii głosów ale również doprowadzić do niepotrzebnych sprzeczek z Chinami a to obecnie nie jest nam potrzebne patrząc na konflikty z innymi krajami.

Ministerstwo finansów ma prawo naliczać podatek VAT ponieważ obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy o kupowaniu bez VATu to wartości 22 euro nie obowiązuje w Polsce oraz we Francji. Obowiązek opłaty spoczywa na sprzedawcy, jednakże z pewnością odbiło by się to na kupujących, bo ceny towarów mogłyby znacznie wzrosnąć. Polska jednak zastanawia się jak wybrnąć z tej sytuacji aby wilk był syty i owca cała. Wprowadzenie opodatkowania na produkty z Chin może nadwyrężyć bądź całkowicie zniszczyć handel z Chinami. Ministerstwo Finansów może jednak odpuścić i poczekać kilka lat. Od roku 2022 w całej Unii Europejskiej ma zostać zniesiony obecny limit do 22 euro, co skutkować będzie koniecznością opodatkowania każdej paczki niezależnie od jej kosztów.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments